Foodcost sushi: jak policzyć ryż, rybę i koszt rolki
Cena suchego ryżu nie jest ceną kilograma gotowego ryżu do sushi, a cena kupionej ryby nie zawsze odpowiada cenie oczyszczonego fileta. Pokażemy, jak połączyć oba przeliczenia w jednej recepturze. Wszystkie liczby są poglądowe.
Gotowy ryż zapisz jako półprodukt
Przyjmijmy, że 1 kg suchego ryżu kosztuje 12 zł, a woda i wszystkie składniki zaprawy dla tej partii łącznie 3 zł. Koszt partii wynosi 15 zł. Po przygotowaniu i zaprawieniu ważysz 2,5 kg gotowego produktu, więc jego koszt wynosi 6 zł/kg.
Do przykładowej rolki wykorzystujesz 150 g gotowego ryżu. Koszt to 0,15 × 6 = 0,90 zł. Nie mnożysz 150 g przez cenę kilograma suchego ryżu i nie próbujesz opisywać wchłoniętej wody jako ujemnej straty składnika.
Końcowe 2,5 kg to założenie przykładu, a nie zalecany uzysk technologiczny. Własną partię zważ w takim stanie, w jakim odmierzasz ryż do receptury.
Koszt ryby zależy od kupowanej postaci i uzysku
Załóżmy cenę zakupu 80 zł/kg i uzysk 80% po przygotowaniu produktu do użycia. Wtedy 60 g oczyszczonej ryby kosztuje 6 zł. Cena i uzysk są przykładowe; kupowany filet, porcja oczyszczona lub inna postać produktu wymagają własnego pomiaru.
Nie każdy odcięty fragment jest odpadem. Jeśli wykorzystujesz go w innej recepturze, ustal spójną zasadę podziału kosztu partii. Nie przypisuj pełnego kosztu zakupu jednocześnie do fileta i do wykorzystanych odcinków, bo policzysz go dwukrotnie.
Przykładowy koszt jednej rolki z dodatkami
| Pozycja | Założona ilość | Koszt |
|---|---|---|
| Gotowy ryż, 6 zł/kg | 150 g | 0,90 zł |
| Oczyszczona ryba, 100 zł/kg | 60 g | 6,00 zł |
| Nori | ½ arkusza | 0,60 zł |
| Ogórek użytkowy, 10 zł/kg | 30 g | 0,30 zł |
| Serek, 25 zł/kg | 30 g | 0,75 zł |
| Sezam, 20 zł/kg | 5 g | 0,10 zł |
| Przypisany sos sojowy, imbir i wasabi | porcja według założeń | 0,70 zł |
| Razem | 1 rolka z dodatkami | 9,35 zł |
Tabela jest przykładem kalkulacyjnym, nie gotową instrukcją przygotowania sushi. W swojej recepturze rozpisz sos sojowy, imbir i wasabi na rzeczywiste ilości. Przy zamówieniu kilku rolek dodatki mogą być wspólne: przypisz koszt na poziomie rolki albo zestawu, ale nie na obu poziomach jednocześnie.
Przyjmując wszystkie kwoty netto i cenę sprzedaży 32 zł netto, foodcost wynosi 9,35 ÷ 32 × 100 = 29,22% po zaokrągleniu. Po składnikach pozostaje 22,65 zł na pozostałe koszty. Nie jest to zysk.
Jak liczyć zestaw sushi?
Zestaw policz z kosztów faktycznie wchodzących do niego rolek, nigiri i innych pozycji. Odejmij dodatki przypisane wcześniej do pojedynczych rolek, jeśli w zestawie wydajesz jeden wspólny komplet, i dolicz koszt tego kompletu tylko raz.
Przykład: dwie identyczne rolki z tabeli kosztują bez dodatków po 8,65 zł. Jeśli do zestawu wydajesz jeden komplet dodatków za 1,10 zł, koszt żywności wyniesie 18,40 zł. Pudełko za 2 zł podniesie sumę tych kosztów do 20,40 zł; warto pokazać je osobno od foodcostu składników.
Liczba kawałków nie wystarcza do porównania kosztu zestawów. Różnice w gramaturze ryby, ilości ryżu, dodatkach i przygotowaniu mogą zmieniać wynik nawet przy tej samej liczbie sztuk.
Co mierzyć we własnym sushi barze?
- Koszt oraz końcową masę każdej partii zaprawionego ryżu.
- Postać kupowanej ryby, uzysk i przeznaczenie wykorzystanych odcinków.
- Rzeczywistą gramaturę składników rolki i płatnych dodatków.
- Ilość sosu sojowego, imbiru i wasabi na zamówienie.
- Koszt opakowania oraz warunki kanału sprzedaży, rozliczane oddzielnie.
Przelicz własne danie
Podstaw swoje ceny i gramatury. Kalkulator działa bez konta. Do stałej pracy z menu i zapisywania receptur poznaj funkcje programu Bisteo.
Otwórz kalkulator